Kubotan Poland

Broń w zasięgu ręki! 

KUBOTAN

Kubotan to krótka pałeczka przy kluczach (długość: 14 cm, średnica: 1,5 cm), z wyglądu przypominająca breloczek, która służy do samoobrony. Narzędzie to opracował Soke Takayuki Kubota. Kubotan służy do zadawania uderzeń (zwiększa siłę ciosu), a także do wykonywania dźwigni i nacisków na punkty witalne na ciele człowieka (np. na splot słoneczny, żebra, kręgosłup, golenie, nadgarstki, nasadę nosa itp.). Klucze przymocowane do
kubotanu są integralną częścią broni. Również nimi można zadawać uderzenia, co znacznie zwiększa skuteczność technik.

PATENT

Kubotan jest bronią zastrzeżoną prawnie. Opatentowany został pod numerem 1111225 jako PERSONAL DEFENSE CHAIN BATON 16 stycznia 1979 roku w Kalifornii. Został opracowany jako narzędzie dla policjantów, ułatwiające im zatrzymanie podejrzanego bez trwałych uszkodzeń na ciele. Broń ta zyskała ogromną popularność w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Kubota zaczął szkolić policję w Los Angeles. Niektórzy entuzjaści tego skutecznego narzędzia nazywają je „instrumentem regulacji położenia” lub „doradcą”.

TAKAYUKI KUBOTA

Soke Takayuki Kubota urodził się w 1934 roku w Kumamoto w Japonii. Naukę karate rozpoczął w wieku czterech lat pod czujnym okiem swojego ojca Denjiro Kuboty. Trenował codziennie, praktykując kilka stylów sztuk walki (m.in.: aikido, judo, kendo, iaidō), uzupełniając je medytacją oraz nauką kaligrafii.Soke Kubota rozpoczął nauczanie karate już w wieku czternastu lat, a gdy skończył lat osiemnaście, otworzył swoje pierwsze dojo w Tokio. W 1953 roku Mistrz założył własną organizację karate o nazwie International Karate Association oraz opracował swój własny styl o nazwie Gosoku-ryu (go – twardość, soku – szybkość, ryu– miękkość).Do Ameryki przybył w 1964 roku na zaproszenie Eda Parkera, słynnego mistrza sztuk walki. Ożenił się z Amerykanką i założył w kalifornijskim Glendale swoje dojo, gdzie naucza do dziś. Swoją wiedzę i umiejętności Soke wykorzystuje w szkoleniu amerykańskiej policji oraz funkcjonariuszy FBI. Opatentował ponadto nowe bronie: kubotan oraz kubotai. Przy ich projektowaniu i opracowywaniu czerpał z wielowiekowej tradycji klasycznego kobudo, wzbogacając ją jednak i unowocześniając tak, by historia i teraźniejszość harmonijnie ze sobą współgrały.

 

Kubotan 

Broń czy brelok?